2021 Inductees

The 2021 class of inductees includes 134 new members, and the 2020 class of inductees includes 211 new members! There are currently 4,490 members of the Club.

Joshua Angrist
Department of Economics
Anthony F. Anzalone
Department of Facilities, Custodial Services
Joseph M. Beauregard
Sloan School of Management
Mark Belanger
Edgerton Center
Lisa M. Berard
Applied Technology Research and Innovation
Karl K. Berggren
Department of Electrical Engineering and Computer Science
Michail Bletsas
Media Lab
John P. Blouin
Department of Facilities, Custodial Services
Roland G. Boucher
Lincoln Laboratory
Peter H. Brenton
Department of Nuclear Science and Engineering
Christopher Burian
Lincoln Laboratory
Kathleen Cahill
Disability and Access Services
Xudong Cai
Laboratory for Nuclear Science
Margaret A. Cain
School of Architecture & Planning
Kim T. Calden
Lincoln Laboratory
David B. Camacho
Corporate Relations - OSATT
James M. Camacho
Lincoln Laboratory
Colleen D. Campbell
Lincoln Laboratory
David O. Caplan
Lincoln Laboratory
Windy Chan
Vice President for Research, Division of Comparative Medicine
Tony E. Chavarria
Vice President for Research, Division of Comparative Medicine
Michael P. Corcoran
Research Administration Services
John E. Courtney
Lincoln Laboratory
Richard N. Czerwinski
Lincoln Laboratory
Michel DeGraff
Linguistics and Philosophy
Susan L. Delaney
Department of Urban Studies and Planning
Sandra A. Deloge
Department of Facilities, Custodial Services
Kimberly K. DeLong
Open Learning
Sherry L. Dodge
Lincoln Laboratory
Frederick J. Donovan
Kavli Institute for Astrophysics and Space Research
Bernadette T. Drinkwater
Department of Facilities, Repair & Maintenance
Judith Marie Dunn
MIT Investment Management Company
Gabriel R. Elkin
Lincoln Laboratory
Elizabeth W. Evans
Lincoln Laboratory
Yan Feng
Vice President for Research, Division of Comparative Medicine
William T. Finley
Department of Facilities
Kathryn A. Fischer
Department of Aeronautics and Astronautics
Peter J. Foti
Lincoln Laboratory
Elizabeth Fox
Comparative Media Studies/Writing
Joshua M. Freedman
Institute for Soldier Nanotechnologies
Andrew J. Gallant
Laboratory for Nuclear Science
Mary Ellen Gearin
Corporate Relations - OSATT
David M. Geltner
Department of Urban Studies and Planning
Barbra J. Gottschalk
Lincoln Laboratory
Jeffrey C. Gottschalk
Lincoln Laboratory
Joseph F. Graham
Division of Student Life, Department of Housing
James J. Grasso
Lincoln Laboratory
Julie L. Griffin
Department of Facilities, Mail Services
Neal Hartman
Sloan School of Management
Robert W. Haupt
Lincoln Laboratory
Kenneth J. Hetling
Lincoln Laboratory
Irwin D. Holloway
Department of Facilities, Custodial Services
Lin-Wen Hu
Nuclear Reactor Laboratory
Greg Hudson
Information Systems & Technology
Sabine Iatridou
Department of Linguistics and Philosophy
John J. Jarmalowicz
Lincoln Laboratory
Susan J. Jaskela
Department of Biological Engineering
John P. Jenkins
Vice President for Finance, Property Office
Michael J. Jennings
Koch Institute for Integrative Cancer Research
Virginia A. Johnson
Vice President for Finance, Sponsored Accounting
Richard A. Kayser
Department of Earth, Atmospheric and Planetary Sciences
David W. Keating
Department of Facilities, Custodial Services
Christopher C. Keck
Lincoln Laboratory
Lisa C. Kelley
Lincoln Laboratory
Rachel A. Kemper
Department of Materials Science and Engineering
Eileen M. Kenney
Information Systems & Technology
M.S. Vijay Kumar
Open Learning
Jacqueline Lachance
Lincoln Laboratory
Gerard J. LaJoie
Lincoln Laboratory
Richard L. Lambour
Lincoln Laboratory
Danial A. Lane
Lincoln Laboratory
Paul H. Lee
Nuclear Reactor Laboratory
Vladimir Liberman
Lincoln Laboratory
Michael E. MacDonald
Lincoln Laboratory
Christopher W. Marks
Department of Biology
E. Lee Marston
Copy Technology Centers
Daniel Martin
Division of Student Life, DAPER Intercollegiate Sports
Mary M. McDavitt
Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory
Vann McGee
Linguistics and Philosophy
Lawrence McMahon
Laboratory for Nuclear Science
Alexandre Megretski
Department of Electrical Engineering and Computer Science
Karen A. Morgan
Lincoln Laboratory
Tomasz S. Mrowka
Department of Mathematics
Eileen Ng
Schwarzman College of Computing
Melissa Nischan
Lincoln Laboratory
Gerald E. Norton
Lincoln Laboratory
Shawn G. Ohler
Lincoln Laboratory
Mark D. Padula
Lincoln Laboratory
Henry F. Palumbo
Lincoln Laboratory
James R. Patterson
Audio Visual Services
Gerard D. Pitari
Department of Facilities, Repair & Maintenance
Tracy F. Purinton
Sloan School of Management, MIT Sloan Leadership Center
Nandini Rajan
Lincoln Laboratory
Nelson Repenning
Sloan School of Management
Paul S. Resendes
Department of Facilities, Custodial Services
Douglas S. Reynolds
Lincoln Laboratory
Heather E. Rogers
Lincoln Laboratory
Louis C. Rosa
MIT Police
Eric J. Salvo
Lincoln Laboratory
Jesus Noel Samonte Villasenor
Kavli Institute for Astrophysics and Space Research
Gregory J. Sands
Program in Polymers and Soft Matter
Ronald W. Sayer
Lincoln Laboratory
Lianne P. Shields
Human Resources
Gregg A. Shoults
Lincoln Laboratory
Philip A. Shute
Lincoln Laboratory
Maria S. Silveira
Plasma Science and Fusion Center
Peter T.C. So
Department of Mechanical Engineering
Simona Socrate
Department of Mechanical Engineering
Susan Spilecki
Comparative Media Studies/Writing
Janice Spinetto
Vice President for Finance, Travel and Card Services
Blanche E. Staton
Office of the Vice Chancellor, Department Heads
Donca Steriade
Linguistics and Philosophy
Ralph R. Swick
World Wide Web Consortium
Deborah A. Sylvia
MIT Federal Credit Union
Washington Taylor IV
Department of Physics
Christine Tempesta
MIT Alumni Association
Emma J. Teng
Global Studies and Languages
Margaret Udden
MIT Energy Initiative
Michael J. Valeri
Department of Facilities, Custodial Services
Gladys Yolanda Valeriano
Vice President for Research, Division of Comparative Medicine
Lidia Vasconcelos
Vice President for Research, Division of Comparative Medicine
Michael Vezie
Kavli Institute for Astrophysics and Space Research
Christopher J. Vidal
Laboratory for Nuclear Science
Anne Grover Vogel
Lincoln Laboratory
Lan Wang
Student Financial Services
Alexander D. Washburn
Resource Development
Alexander D. Washburn
Resource Development
Melody A. White-Frager
Atlas Service Center
Mike W. Whittenburg
Lincoln Laboratory
Marie L. Woods
Kavli Institute for Astrophysics and Space Research
Stephen James Wukitch
Plasma Science and Fusion Center
Elizabeth Cogliano Young
Office of the First Year Advising and Programs
Walter B. Zukowski
Lincoln Laboratory