2023 Inductees

The 2023 class of inductees includes 127 new members! There are currently 4,608 members of the Club.

Mary Ellen Acone
Koch Institute for Integrative Cancer Research
Julia A. Alberta
Koch Institute for Integrative Cancer Research
Adam Amsterdam
Koch Institute for Integrative Cancer Research
Katherine F. Anderson
Koch Institute for Integrative Cancer Research
Hari Balakrishnan
Department of Electrical Engineering and Computer Science
Sharon W. Bandoo
MIT Press
Bryan Barnett
Lincoln Laboratory
Martin Z. Bazant
Department of Chemical Engineering
Eran Ben-Joseph
Department of Urban Studies and Planning
Shaun R. Berry
Lincoln Laboratory
Deborah A. Boldin
Office of the Registrar
Willard J. Boulter
MIT Police
Britton 'Bryt' Bradley
Department of Aeronautics and Astronautics
Gabriella R. Browne
Office of the Provost
Christopher B. Burge
Department of Biology
John W.M. Bush
Department of Mathematics
Brian Campbell
Information Systems & Technology
Jianshu Cao
Department of Chemistry
Ian C. Cariolo
Research Administration Services
Kevin J. Carpenter
Department of Facilities, Repair & Maintenance
W. Craig Carter
Department of Materials Science and Engineering
Deepto Chakrabarty
Department of Physics
Sharon D. Clarke
Lincoln Laboratory
Lisa M. Coviello-Foster
Human Resources
Joseph D. Cucinotta
Laboratory for Nuclear Science
David W. Cudmore
Lincoln Laboratory
Marion O. Cunningham
Morningside Academy for Design
Joseph D'Entremont
Department of Facilities
David L. Darmofal
Department of Aeronautics and Astronautics
Edwin F. David
Lincoln Laboratory
Jeffrey J. DeCaprio
Lincoln Laboratory
Kara DeNutte
Kavli Institute for Astrophysics and Space Research
John C. Desforge
Singapore-MIT Alliance for Research and Technology
Maria DiCicco
Corporate Relations - OSATT
Kenneth A. Diranian
Lincoln Laboratory
Daniel W. Dixon
Lincoln Laboratory
John J. Donnelly
Vice President for Finance
William J. Donnelly
Lincoln Laboratory
Sean M. Duffy
Lincoln Laboratory
Stephanie Dutkiewicz
Center for Global Change Science
Derek J. Eberle
Lincoln Laboratory
Pavel I. Etingof
Department of Mathematics
Debra H. Fazio
MIT Libraries
Patricia M. Foley
Department of Urban Studies and Planning
William F. Foley
System Design and Management Program
Kristin J. Forbes
Sloan School of Management
Lisa E. Freed
Media Lab
Thomas A. Fulgoni
Lincoln Laboratory
Corey Gillen
Endicott House
William R. Glesnes
Media Lab
Edward F. Griffin
Lincoln Laboratory
Amar Gupta
Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory
James R. Harrington
School of Architecture & Planning
Douglas K. Hasell
Laboratory for Nuclear Science
Sally Haslanger
Linguistics and Philosophy
Sarah D. Hendrick
Resource Development, Office of Prospect Research
Jocelyn P. Heywood
Undergraduate Advising Center
Richard Whitacre Hill
MIT Libraries
Jonathan P. How
Department of Aeronautics and Astronautics
Jonathan M. Hunt
Office of Innovation
Barbara Imperiali
Department of Biology
Tommi S. Jaakkola
Department of Electrical Engineering and Computer Science
Deborah Jamiol
Department of Economics
Valerie Jin
Department of Facilities
Carl A. Jones
MIT Libraries
Sean W. Kelley
Department of Facilities, Repair & Maintenance
Susan E. Kelley
MIT Medical
Jeremy Kepner
Lincoln Laboratory
Kurt L. Keville
Institute for Soldier Nanotechnologies
Sang-Gook Kim
Department of Mechanical Engineering
S.P. Kothari
Sloan School of Management
Yasuo Kubota
McGovern Institute for Brain Research
Beverly J. La Marr
Kavli Institute for Astrophysics and Space Research
Chappell Lawson
Department of Political Science
Paul Leone
Department of Facilities, Custodial Services
Hanqing Li
MIT.nano
Lisa S. Lieberson
McGovern Institute for Brain Research
Scott R. Manalis
Department of Biological Engineering
Kimberly Mann
Vice President for Research
Niranjala K. Manokharan
Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory
Carol Matsuzaki
Division of Student Life, DAPER Intercollegiate Sports
Karon S. McCollin
Vice President for Finance
Shannon C. McCord
Office of the Chancellor
Caesar L. McDowell
Department of Urban Studies and Planning
Gareth H. McKinley
Department of Mechanical Engineering
Ann F. McNamara
Office of the President
Kenneth C. Merta
Lincoln Laboratory
Steven Michael
Lincoln Laboratory
Daniel L. Michaud
Information Systems & Technology
Donald P. Miller
MIT Police
Peter A. Milt
Information Systems & Technology
Frank M. Mola
Lincoln Laboratory
John D. Moores
Lincoln Laboratory
John A. Morgante
Information Systems & Technology
Scott Morley
Laboratory for Nuclear Science
Francis A. Murzyn
MIT Medical
Elly Nedivi
Department of Brain and Cognitive Sciences
Huy T. Nguyen
Lincoln Laboratory
Bradley J. Orchard
Lincoln Laboratory
Raul G. Ortiz
Department of Facilities, Custodial Services
Colleen M. Palmer
Lincoln Laboratory
Jagruti S. Patel
Information Systems & Technology
Christoph M.E. Paus
Department of Physics
Tony Pulsone
Department of Mechanical Engineering
Daniel V. Rabinkin
Lincoln Laboratory
Jon C. Rost
Plasma Science and Fusion Center
David P. Rotman
Technology Review
Kimberly I. Schive
MIT Medical
Sogna M. Scott
Department of Facilities, Grounds Services
Neal W. Spellmeyer
Lincoln Laboratory
John J. Stewart
Lincoln Laboratory
William W. Streilein
Lincoln Laboratory
Andrea Sullivan
Open Learning
Minerva Tirado
Vice President for Finance, Sourcing
Christine Rae Titus
Laboratory for Nuclear Science
Anthee Travers
Office of the Provost
Bernhardt L. Trout
Department of Chemical Engineering
Brian M. Tyrrell
Lincoln Laboratory
John L. Vanella
Department of Facilities, Custodial Services
Daniel J. Weitzner
Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory
William E. Wilcox
Lincoln Laboratory
John D. Wilkinson
Lincoln Laboratory
Wingyan Beverly Wong
Lincoln Laboratory
Timothy M. Yarnall
Lincoln Laboratory
Donna-Ruth W. Yost
Lincoln Laboratory
Wenjiang Yu
Picower Institute for Learning and Memory
Xiaoning Zhou
Picower Institute for Learning and Memory